Magnetofon grający ze szpuli – jak działa?

Jak działa magnetofon szpulowy?

Jedną z technologii, która była popularna kilkadziesiąt lat temu był magnetofon szpulowy. Obecnie technologia ta jest właściwie zapomniana, ponieważ jest wiele ciekawszych i oferujących lepszą jakość dźwięku rozwiązań. Jednak należy pamiętać, że magnetony tego rodzaju miały znaczną przewagę nad płytami winylowymi, ponieważ pozwalały samodzielnie nagrać kasety z muzyką i audycjami.

Najważniejsze cechy, jakie ma magnetofon szpulowy

Najważniejszą cechą, którą charakteryzował się każdy magnetofon szpulowy, jest dość duża waga, nawet w stosunku do odpowiedników kasetowych. Mogła ona wynosić nawet 8 kilogramów. Dodatkowo ważną zaletą tego sprzętu był fakt, że w późniejszych modelach pojawiły się układy redukcji szumów. W stosunku do magnetofonów kasetowych technologia ta była bardzo zaawansowana, a każde urządzenie tego typu gwarantowało naprawdę wysoką jakość dźwięku. Można się o tym przekonać osobiście lub zlecić odpowiednie pomiary. Laboratorium akredytowane może przeprowadzić miarodajne badania.

Zasada działania magnetofonu szpulowego

Magnetofon szpulowy działa na zasadzie przewijania taśmy z jednej szpuli na drugą. Podczas przewijania taśmy ze szpuli taśma trafia na głowicę, którą musi posiadać każdy magnetofon. Głowica ta służy zarówno do odtwarzania jak i zapisywania dźwięku. W przypadku naszego kraju najczęściej stosowanym rozwiązaniem były taśmy o szerokości 0.25 cala. Magnetofon tego rodzaju pozwalał na przesuwanie taśmy z różną prędkością wynoszącą: 4,76 centymetra na sekundę, 9,52 lub 19,05 centymetra. Takie taśmy były wykorzystywane w przypadku rozwiązań domowych, jednak jeśli chodzi o zastosowania profesjonalne, to stosowane mogły być taśmy o szerokości nawet 2 cali i prędkości przesuwania 76,2 centymetra na sekundę. Oczywiście takiego rozwiązania nie wspierał każdy magnetofon.

Wiele ścieżek

Kolejną ciekawą kwestią, którą cechowały się magnetofony szpulowe, jest to, że taśmy mogły mieć wiele ścieżek. W przypadku Polski zwykle stosowało się magnetofony, które pozwalały na odtwarzanie taśm dwu i cztero-ścieżkowych. Jeśli chodzi o profesjonalne rozwiązania to obsługiwały nawet do 48 ścieżek.