Magnetofony szpulowe i ich historia

Historia magnetofonów szpulowych

Magnetofony szpulowe były pierwszym szeroko dostępnym urządzeniem do rejestracji i odtwarzania dźwięku. Wcześniej dźwięk rejestrowano na wałkach woskowych, co nie było powszechne, a zapisany dźwięk nie był najlepszej jakości. Amatorzy nie byli również w stanie zapisać dźwięku na płytach winylowych. Magnetofon szpulowy, jako nośnik dźwięku, wykorzystywał dwie taśmy magnetyczne, nawinięte na szpule. Największą popularnością cieszyły się w latach osiemdziesiątych XX wieku, jednak pierwszy magnetofon w Polsce został wyprodukowany już w 1959 roku.

Magnetofony szpulowe i zasada ich działania

Jak działały magnetofony szpulowe? Miały one wbudowany silnik. Z początku ze specjalnym kołem zamachowym na zewnątrz, później już z takim silnikiem, który sam wymuszał przesuwanie się taśm. Szpule obracały się i przesuwały taśmę przed głowicą magnetyczną, która odczytywała zapis dźwięku. W warunkach domowych magnetofony te działały wolniej, to znaczy, że miały wolniejszy przesuw. Dla celów profesjonalnych przesuw ten był szybszy.
Profesjonalne magnetofony szpulowe dzielono też ze względu na ilość ścieżek, jakie były w stanie zarejestrować. Były więc magnetofony i taśmy dwuścieżkowe, czterościeżkowe, ośmiościeżkowe aż do 48-ścieżkowych. Osobną kategorię stanowił magnetofon wielościeżkowy. Z czasem firmy zaczęły prześcigać się w coraz to nowych pomysłach i projektach, by udoskonalić urządzenie. Fenomen magnetofonów szpulowych polegał na tym, że umożliwiały one zapis ścieżki dźwiękowej w warunkach domowych, nieprofesjonalnych. Gramofony na to nie pozwalały.

Duże i nieporęczne urządzenia

W tamtym czasie magnetofon szpulowy nagrywał też dźwięk w dość dobrej i wysokiej jakości, a to również zachęcało do kupienia i posiadania go w domu. Niestety, był to sprzęt dość duży i ciężki, stąd też potrzeba projektowania nowych modeli, które nie tylko będą dawały lepsze efekty przy nagrywaniu i odtwarzaniu, ale też będą mniejsze i poręczniejsze. Z czasem magnetofon szpulowy wyparł magnetofon kasetowy, który był mniejszy, lżejszy, poręczniejszy i wykorzystywał dużo mniejszą taśmę zamkniętą w kasecie. W końcu ten odtwarzacz zminimalizował się do przenośnego walkmana. Niemniej jednak akredytowane laboratorium pomiarowe może potwierdzić, że jakość dźwięku magnetofonów korzystających ze szpuli była świetna.